Vi förvärvar 39 hyreslägenheter i Hallstavik
Vi fortsätter att satsa på Hallstavik. Nu är köpeavtal tecknat som innebär att vi förvärvar två välskötta hyresfastigheter med totalt 39 lägenheter i Hallstavik. Övertagandet sker i skiftet september/oktober 2025.
Fastigheterna ligger i direkt anslutning till vårt befintliga bestånd och omfattar adresserna Gustafsvägen 1, Stationsvägen 2 & 10 (15 lägenheter) samt Carl-Wahrens väg 27-31 (24 lägenheter). Lägenheterna är i storlekarna 1–3 rum och kök.
– Vi är väldigt glada över att kunna utöka vårt bestånd i Hallstavik. Det här är ett strategiskt viktigt köp som stärker vår närvaro och visar att vi tror på ortens framtid, säger Roslagsbostäders vd Zara Lahouar.
Fastigheterna har genomgått teknisk besiktning och är i gott skick. Vi har redan etablerad förvaltningspersonal i Hallstavik och är redo att ta över driften utan dröjsmål. Det bidrar till trygghet för både befintliga och nya hyresgäster.
Köpet innebär också att vi stärker sin roll som en aktiv samhällsbyggare i Hallstavik. Sedan tidigare finns ett välfungerande trygghetssamarbete med bland annat Polisen, TiNK och väktarbolag och i senaste hyresgästundersökning utsågs Hallstavik till Roslagsbostäders tryggaste distrikt.
– Att köpa befintliga hyresrätter är ett effektivt sätt för oss att växa hållbart. Det här är ett ekonomiskt fördelaktigt förvärv och stärker vår position som långsiktig och ansvarstagande hyresvärd, säger Roslagsbostäders styrelseordförande Anders Jonsson.
Efter köpet kommer vi att ha drygt 410 lägenheter i Hallstavik.